2025-01-31

Gintaro kelias - 4. Tarp Vyslos ir Oderio, 4-6 skirsniai, 2025-01-31

 


 Asociatyvi foto iš State Museum for Prehistory in Halle, Germany

(tai prieštaringai vertinamas Nebra Dangaus diskas (Nebra Sky Disk)

ir kiti archeologiniai artefaktai panašiai iš bronzos-geležies amžių sandūros,

tačiau galutinai neidentifikuota)

4.

Štai, nuotaika puiki, kokio tai bevardžio ežero vanduo nuostabus.

Vėjelis silpnokas, šiaušia ežero vandenėlį, vanduo vos vilnija. Ir nuostabiai žydras. Netgi akinanti žydrynė, ypač saulei tekant. Paukščiai kažkur tolėliau čiulba. Čia tai jie visi išbaidyti.

Kiek toliau, prie meldų laukinės antys plūduriuoja.

Šiaip, kaip vietiniai vadino šį ežerą ar kelis ežerus, nes jų čia visas tinklas – nežinau, bet mūsiškiai jį pavadino Kapiniu. Vien dėl to, kad priekin siųsti žvalgai, kurie mums čionai surado kelią, aptiko senas kapavietes ir kokios tai buvusios gyvenvietės liekanas. Senokai apleistos, niekeno. Viskas apžėlę, apsamanoję, apgriuvę. Niekas tenai ir nelindo. O kam?

Nežinia kodėl ir kada žmonės paliko šią vietą. Paprasčiausiai gali būti, kad pavasarį ir rudenį, pakilus vandeniui, didelė šių vietų dalis apliejama, neišbrendama? Lieka tik neapsemti kauburiai? Tad, jei kelios šeimos, tai dar gyventi gali, sutelpa ant kauburių su visas gyvuliais, bet jei giminė – jau ne kas. Sunkoka. Bet visa tai tik spėlionės - nėr ko gilintis.

Tačiau taip tik tarpežeryje - o šiaip, vietovės gyvenamos. Būtų koks stebuklas, jei lengvai prienami ežerei, vandenvietė būtų neapgyvendintos, ar ne? Lankos ne tokia jau ir žalia dykynė, galų gale. Tad, net kelios gyvenvietės anapus ežero. Ir prie kitų ežerėlių smulkesnės yra.

Bet kas drįs tokiai galybei, kaip mūsų, trikdyti ramybę? Kokias tai pretenzijas reikšti? Juolab mes agresyviai ir nesielgėm. Nuo tos vyslos vystuliečių kilpos – iki čia gana geras kelias. Neblogas traktas būtų. Tad negi šiukšlinsi pakeliui? Tad netgi atvirkščiai: - buvom pričiupę kelis vietinius, paaiškinom, kad nieko iš jų nenorim, bet jeigu ką, tai jie gali ateiti, pakalbėti, paprekiauti, ir paleidom įteikę po kelis nedidelius gintarėlius, kaip dovaną. Raiti žvalgai irgi buvo nulėkę prie artimiausiųjų gyvenviečių, išgąsdintiems vietiniams paaiškino, jog mes čia neužtruksim... Bet rimtesnio kontakto kol kas nebuvo. Per dvi dienas jokie vietiniai taip ir nepasirodė, nors valtelės anapus ežero matosi. Ir kitame ne viena ir ne dvi plūduriuoja. Ne tik žvejoja, bet, ko gero, ir mus stebi. Iš tolo. Sargyba ir žvalgai nepastebėjo, kad kas bandytu šnipinėti.

Na, ir tegu stebi. Rytoj planavau iki didžiausios gyvenvietės nujoti, su vadais pakalbėti. Vis tik mums šis kelias ateityje gali būti visai naudingas, tad reikia vietinius savo pusėn kažkaip palenkti ar bent jau nuraminti, kad ateityje iečių nešiauštų, kai mažesnis būrelis keliaus.

O šiaip tai keista: nebaidyti kokie tai čia žmonės gyvena. Nors ką gali žinoti? Gal jau po slaptavietes brangiausius daiktus ir gyvulius išslapstė, ir pakrantėse beliko tik stebėtojai?.. O savų stebėtojų kol kas nenorėjau siųsti: – jei kas juos užmatytų, tai derybos po to sunkokos būtų, piktais kėslais įtarinėt pradėtų...

Nuo ankstesnio buvusio maršruto, aišku, kad nuklydome. Vis tik keliauti su šimtine ir keliauti su keliais šimtais, kiek daugiau nei penkiais šimtais vien tik vyrų, kurie gali stoti į rikiuotę, ir dar nepilna šimtine jaunuolių, kuriems į rikiuotę stoti anksti. Bet jie reikalingi mūsų buičiai, gerbūvį užtikrinti, arklius ganyti, prižiūrėti, na ir iš augesnių karių pasimokyti: – rezervas, vis tik, ir būsima pamaina, taip sakant.

Vėlesniais laikais, berods pas kokius tai anglus, toks karinis junginys jau brigada vadintųsi? Ar tai galiojo tik kavalerijai? Jei tik kavalerijai, tai mums matyt labiau tiktų kokio tai bataliono, kad ir ne pilno, apibrėžimas? Dragūnai berods ne kavalerijai, o pėstininkams priklausė. Na, ta prasme, keliauja arkliais, o kaunasi pėstute. Nors ką ten ateityje kokio tai analogo ieškoti?! Kiek tai gerokai vėliau, gal net po poros mėnesių, sužinojau, jog lyginant su dabartiniais romėnais, tai valdžiau raitelių centuriją ir keturias manipulas – dešimtadalį legiono. Šioms vietovėms grėsminga jėga, bet ne ten, pietuose. Ten tai tebūčiau tik vyriausias centurionas. Tas pats, kaip dabar „vyriausias vadas“. Ne kaži kas, taip pagalvojus. Mano ausiai „majoras“ – vėlesniais laikais - geriau skamba (na niekaip negaliu liautis lyginęs savo laiko su šiuo – buvo dalykų, kuriuos smegenyse pervaręs per štai tokius palyginimus, tik sugebėdavau suvokti realią padėtį – keli metai, o prigyti, bent jau savo esybe – dar negalėjau, nors jaučiu, kad net labai ir labai pasikeičiau).

Nors faktiškai esu koks tai pulkaunykas-karaliukas. O karaliaus sąvokos čia nėra. Tokius kaip aš, ar pavyzdžiui Geomeksas, bohai, bojai ir šiaip, kiti galai - vadina „rig‘ “. Vėliau, maniškiai, po ilgesnio kontakto su bojais (vis tik grįžome namo tik kitais metais), matyt vien dėl žodžio trumpumo ir aiškumo, labai greitai perėmė šį žodį ir  mane pradėjo vadinti ne be „vyriausiu vadu“, o tiesiog „rigu“ arba „rigiu“. Taip matyt, ir iš tiesų buvo paprasčiau. Nė kiek neprieštaravau. Gal šis pavadinimas, kreipinys- titulas, ar kaip jį ten pavadinti(?) – nebuvo užmirštas? Pavirto į „rikį“?.. Kuriuo mano laikais jau tik šachmatų figūrą vadino? Nežinau. Niekas matyt to jau nebepasakys ir nepatvirtins.

Taigi, tai visiškai kitoks žygis. Tokiam kiekiui žmonių ir arklių, buvęs kelias nelabai tiko. Netgi dabar, čia, prie šio Kapinio stovyklaudami, sprendėm ar neverta dalintis į kokias tai tris kolonas ir keliauti paskirai iki kokios tai vietos, didesnio ežero ar upės, kur vėl susijungtume. Reikalas tame, kad jeigu, pavyzdžiui, stojame prie nedidelio upelio, tai visi krantai būna ištrypti, nudergti, vanduo susidrumzlina – vis tik tokia gausa arklių ir žmonių pritrypia ir pridergia kaip reikiant.

Tikėjausi, kad kai susijungsim su Geomekso kariauna, pasisemsiu patirties, kaip organizuojami tokie žygiai, kai keliauja dar gausesnės pajėgos, nei mūsų. Bet kol kas teko kliautis tik savo galva ir fantazija. Deja... Na ir užbėgant už akių, nė velnio aš jokios patirties nepasisėmiau. Tie galai taip pat menkai išmanė apie kokią tai žygio drausmę. Palyginus su jais, ta maniškiai tiesiog siektinas pavyzdys, kurį galimai lenkė tik romėnai...

Bet neužbėgsiu už akių...

Na ir buvęs bohas Sprigtas, ir priklydėlis Pamedis, nelabai galėjo kuo pagelbėti. Tas pats Sprigtas - didesnėms pajėgom niekad nevadovavo; Pamedis iš vis-  tik su orda ir pirklių gurguolėmis yra keliavęs. O ten jau kitaip žygiuojama: – judama „traktais“, kur vežimai pravažiuoja. Nors iš abiejų, ir dar kelių prie venedų prisiplakusių vyrų, supratau, kad vandens-maisto ir buities kelionės sunkumai bet kokiu atveju kamuoja visus. Ypač keliaujant per kalnus. Neretai kyla masinės karštinės, apsinuodijimai ir visokiausi kitokie nemalonumai. Ir vien tik todėl, kad, atsiprašant ir perfrazavus – šika kur stovi. Todėl, jei tik galima, visi renkasi keliones upėmis ir be gyvulių. Apie klajoklių ordas nekalbu – ten tvarka ir papročiai kitokie – per kartų patirtį įgauti, nusistovėję. Na ir keliauja jie labai ir labai lėtai. Per ilgesnius perėjimus dažnai irgi trumpam ar ilgam išsiskaido į kelias grupes ir susieina ten, kur sąlygos leidžia. Ir dažniausiai prieš žiemą. Iki pavasario...

Bet kol kas labai galvos nelaužiau. Nieko blogo nenutiko. Kol kas į pietus judėjom be nuostolių. Na, kaip be nuostolių? Prie tokio kiekio keliauninkų, porelė susižalojusių, trejeto arklių netekimas - tai niekis. Mažmožis. Tai net ne nuostoliai.

Bet štai, subrendo laikas duoti keliauninkams ir jų keturkojams poilsio. Tiesą pasakius, netgi prieš tris dienas jau reikėjo stoti ilgesnio poilsio, o gera vieta nepasitaikė. Gerai, kad žvalgai, ne be vietinių prirodymo, aptiko šiuos ežerus – tai mums buvo pats tas – puikiausiai tiko. Ideali vieta. Kokias keturias dienas tikrai čia buvo galima pastovėti.

Tarp dviejų ežerų, to pačio didžiojo Kapinio ir mažesnio bevardžio: – ganykla puiki, vietos pakrantėje apsčiai, o palei krantą matyt kokia tai srovė eina, tai su tyru vandeniu ir problemų nėra. Vyrai net porą šaltinių aptiko.

Mano primetimu, galimai čia netgi pusiaukelė tarp Vystulos ir Viadvos. Nors, kaip ateitis parodė – klydau: tai tebuvo tik trečdalis kelio.

Žodž...

Išsimaudęs tyrame vandenyje, kartu su Apuoku, Giriumi, Sėriu, Surkumi ir dar kelias vyrais per stovyklą kulniavome link mano palapinės, kur tikėjomės, jog jau bendras viralo katilas bus „pribrendęs“. Kažkas kažką pliurpė, juokavo. Su stovyklautojais prasilenkdami, pasisveikindami pėdinom kaip kokie vaikėzai tikėdamiesi, kad košė jau pribrendo. O tai pilvai jau gurgė ir nors neįkyriai, bet maršus grojo.

Na, taip, trumpiems sustojimams palapinės neskleisdavau, bet kai štai taip – kelioms dienoms – statydavau.

Kažkaip net malonu matyti tą vangų stovyklos gyvenimą.

Vyrai šurmuliuoja...

Kas prie laužo šokinėja, kas „baikes skaldo“, o kas rūbus, apavą, ginkluotę tvarkosi...

Ataidi ir poškėjimas – kažkas matyt malkas skaldo. Ataidi arklio žvengimas... Skerdžiamo jaučio baubimas...

Tik tiek, kad visa stovykla be ryškios tvarkos: – tiesiog kaip kam šovė į galvą, tas taip ir sustojo. Iš viršaus žiūrint, matyt atrodytų kaip koks kleckas. Nelabai man tai patiko, bet kaip įvesti tvarką – dar nežinojau. Žinoma, būtų gerai stovyklautojus suskirstyti būriais, dešimtinėmis, gražiomis eilėmis laužus išsidėlioti, organizuoti kažką panašaus į „miestelį“, bet... Bet daugumas tokiu oru net kokios tai pašiūrės nestatė. Numetė savo rakandus šalia būsimo lauželio ir stovyklauja, ilsisi, mantą tvarkosi ir viralu rūpinasi, o nakčiai atėjus, susisuka į siaustą: – ir visas stovyklavimas. Tad, koks jau čia „karinis miestelis“?

Na, yra kaip yra. Bent jau šimtinėmis daugmaž išsidalijo ir gerai: – jų vadai daugmaž teritoriją nusakė, sargybą organizavo - ir ačiū dievams-Tėvams, dvasioms ir visokiems kitokiems kipšams. Tiesa, tarp dviejų ežerų, kurie susieina tarsi piltuvėlis arba sparnai, mažiau, nei įprastai, sargybos reikėjo.

Kiekviena šimtinė žardinį iškėlė, ir prie jo ženklus pririšo. Tai buvo šimtinės centras, taip sakant, susibūrimo vieta. Pavojų paskelbus, visi aplink tą žardinį rikiuotųsi.

Ta prasme: Girius vadovavo venedams – „seniams“ - tai ant jų žardino siūbavo jaučio kaukolė; Surkus  - raiteliams – ant jų žardinio siūbavo arklio ašutų kuokštas; Sėrius lankininkams – ant jo žardinio jau ruda lapės uodega... Genio žvalgai išsikėlę vilko uodegą... Na, o Apuoko ir Vaivio „mužikai“ – kurių šimtinės sudarytos ne iš venedų, o iš įvairių aistų genčių ir „sąjungininkų“ – labai paprastai: vieno vienas susuktas šieno kuokštas ir kito – du šieno kuokštai. Žinoma, pakeisčiau į vėliavas, bet medžiagos ir audiniai čia brangūs, o su spalvomis ne kas. Tad taip ir palikau. Jiems gerai, o man dar geriau. O įdomiausia tai, kad po kokio mėnesio labai nustebau sužinojęs, jog tai ne mūsų koks tai išsigalvojimas! Bohai pirštais rodė, jog tokią pačią sistemą naudoja romėnų centurijos. Tik jos centurijos centre ne žardinį kelia, o ietį, ir riša šieno kūliukus... Taigis... nieko naujo čia mes neprigalvojome.

Prie to pačio kalbant, tai visi pagrindiniai vadai turėjo savo pavaduotojus šimtininkus ir jie jau dešimtininkus. Visai neblogai prigijo ši sistema – paprasta ir visiems suprantama, reikia pasakyti. Patogi nelygumoje, miškingose vietose, pamiškėse, pelkynuose ir kaip pasirodė – kalnuose – sistema. Ir man galvos skausmo mažiau. Tvarkos daugiau. Dešimtinė, kaip savarankiškas vienetas savimi rūpinasi, o tuo pačiu ir šimtine. Šūdą mals – greit atsiras, kas į vietą pastato. Na, odešimtimis visi skaičiuoti moka ir bent jau kiek bus dešimt po dešimt – kas tai yra - daugmaž visi įsivaizdavo, o kai kurie net turėjo nuovoką kas yra kelis kartus dešimt po dešimt. Na, o kaip kitaip? Suskaičiuok gi tą patį gintarą arba žuvį, kurią reikia išdalinti, ir t.t., ir pan. Tad su šita matematika – tiesiog prigimtinis dalykas.

Na tai štai, nelabai netikėtai, bet ir nelabai lauktai, apsireiškė nedidelė problemėlė su tais vystuliečių įkaitais...

Žodžiu, dar mums žingsniuojant link mano palapinės (pati savaime mano ženklas, bet negana to, šalia jos buvo iškeltas žardinis su pritvirtintais tauro ragais – ta prasme, ne visa kaukolė, o tik kakta ir viršugalvis su ragais: – nuo šio žardinio ir prasidėjo visi tie šimtinių ženklai), atbėgo uždusęs Bumas. Na, taip, tas pats paauglys, Kirčio, kuris praeitoje kelionėje tapo kariu, Aistapės brolio, draugelis.  Tik, jei Kirtis tapo Surkaus raiteliu, tai Bumas, tapęs venedu, buvo priskirtas prie Vaivio pagalbininkų. Toks savotiškas puskarininkis – pasiuntinys-ginklanešys. Neblogas vyrukas. Jkudrus, sumanus. Jeigu ką, pavyzdžiui patyrus kokius tai ženklius nuostolius – ir dešimtininku iš bėdos jau galima statyti. Arba pervesti pas Girių į rikiuotę...

- Vade, - mostelėjo ranka pribėgęs Bumas. – Tavęs ieškau.

- Kas nutiko? – suraukęs kaktą stabtelėjau.

- Vaivis ir Uoksas (Vaivio pagalbininkas), ir Raistas (vienos iš „mužikų“ dešimtinės dešimtininkas) prie tavo ženklo laukia. Kartu su vystuliečiais. Kalbėtis nori.

- Na, mes ten ir einam, - gūžtelėjau pečiais ir patraukiau vingiuotu tarp stovyklautojų laužų, jau smarkiai ištryptu takeliu ten, kur ir ėjau.

Nuvijau visas mintis šalin – na, ateisiu – sužinosiu. Labai nesinorėjo pirma laiko nuotaikos gadintis. Nors spėjimas pasiteisino: – subrendo konfliktas. O kaipgi kitaip? Taip ir turėjo būti. Tik galvojau, kad jis įvyks gerokai anksčiau.

- Labs, Vaivi, - kilstelėjau ranką priėjęs prie laužo, kur karaliavo lėtai kunkuliuojančios aromatingos košės kvapai.

Net seilę nurijau. Blem, tuščias skrandis, taip sakant – prastas patarėjas.

 – Kas nutiko? – nužvelgiau pašokusius „svečius“.

Visi septyni įkaitai, Vaivis, Uoksas, Raistas, Bumas ir dar pažinau vieną iš oksavų.

Aha, ir vertėją atsivedė. Puiku.

Tiesiog visa delegacija, o aš čia vienmarškinis, bekepuris.

Net šyptelėjau pamatęs ant dvibarzdžio vyresniojo sūnaus akies besipuokuojantį „fanarą“, tai yra – mėlynę. Panašu, kad, jau ir kulokais buvo apsimainę.

Gee-erai!

Ranka perbraukiau savo trumai (vos ne plikai) kirptus plaukus ir klausiamai kinktelėjau.

- Na, šitai, va, - Vaivis pasisukęs mostelėjo link bemindžikuojančios delegacijos. – Kalbėtis vystuliečiai nori.

- Vaivi, gi žinai, vadas turi mokėti pristatyti problemą dviem trim žodžiais. Trumpai glaustai: kas nutiko, ko pats išspręsti negali?

- Nagi va, - kinktelėjo galvą į už jo stovinčia šutvę: - draudei vystuliečius į sargybas, į budėjimus statyti, tai vyrai purkštaut pradėjo. Tintais (tinginiais, išlaikytiniais), vadinti pradėjo. Žodis po žodžio ir apsisnukiavo, tai va, „broleliai“ reikalauja su vyriausiu vadu, su tavimi, kalbėti, - gūžtelėjo pečiais Vaivis. - Aš gi sakiau, tokia vado valia...

- Pala, aišku, - pertraukdamas Vaivį, numojau ranka. Gal kam atrodė, kad piktai, tarsi vilkas dantis rodydamas, šyptelėjau, bet iš tikro mintyse juokiausi.  – Matau, kad snukiadaužis buvo. Na ir kas ką?

Vaivis gūžtelėjo pečiais ir raginamai dirstelėjo į dešimtininką Raistą. Šis atsikrenkštė ir tarsi pamėgdžiodamas savo vadą gūžtelėjo pečiais:

- Išskyrėm supuolę. Va. Na, jie tada ir sako, veskit pas vadų vadą. Kalbėtis norim. Skųsis, aišku, - vos ne paniekinančiai nusispjovė. Matomai ir jis jiems jokio prielankumo nejautė. O galgi vienas iš konflikto iniciatorių arba bent jau tyliųjų „palaikytojų“?

Apsidairiau. Pamatę, kad kažkas vyksta, aplinkui pamažėle pradėjo būriuotis vyrai iš aplinkinių dešimtinių. Visiems gi smalsu. O kaipgi kitaip? Tai nedraudžiama. Ir negalėjo būti uždrausta. Vis tik iki kokios tai statutinės kariuomenės dar toli šviečia. Arba – iš vis nešviečia. Aš vis tik kol kas tik vyriausiasis tarp lygių. Iš esmės, tik priesaika ar priesakai, įžadai visus riša. Slidus reikalas, taip sakant.

- Tylos, - kilstelėjau ranką. Sulaukiau, kol šurmuliukas aprims ir ištariau: - Kuris kalbės? A?

Visų akys sužiuro į vystuliečius. Šie net kiektai sutrikę nuo dėmesio susistumdė, susimuistė, kažką tarpusavyje pasilojo ir priekin žengė, kaip nekeista, ne vyriausiasis dvibarzdžio sūnus, o vidurinysis. Šiaip tai jau žinojau, kad vyriausias romesnio būdo. Jų trijulėje, netgi septintuke, lyderiauja vidurinysis.

- Aša, klba, - kilstelėjęs ranką, laužytai, su ženkliu akcentu ištarė.

Kinktelėjau paragindamas kalbėti.

Raistas klydo. Žodis po žodžio, per vertėją, paaiškėjo, kad jei jau paėmėm juos kariais į žygį, lygią dalį grobio žadėjom, tai ir kariais turim juos laikyti, o ne išlaikytiniais.

- ...statyk ir mus į sargybą. Į žvalgybą. Sako Gob-Ajus (čia kalbėtojo vardas), - išvertė oksavas ir pašaipiai išsišiepė. – Betgi pasitikėjimo jais tai nėr. Ar ne?

Blem, dar vienas pylypas iš kanapių. Įtariu, kad visi jie ten pas juos, prieš tuos vystuliečius nusiteikę.

- Yra ar nėra, vadams spręsti, - subambėjau vertėjui. – Viskas aišku. Vaivi, siųsk ką nors pakviesti tuos, kurie snukiadaužyje dalyvavo. O jūs laukit, - mostelėjau ranka, tarsi pasiųsdamas juos velniop. – Bus jums atsakymas. Ir kol kas prisėdam, vyrai, - jau kreipiausi į savo palydovus ir mostelėjau Vaiviui, kad prisijungtų. - Kol peštukai ateis, užkąsim, ar ką? O tai tušti pilvai Velniui juokas, kipšams medus. Beje, o Genio niekas nematė? Man jo irgi reikės.

- Čia aš, - pro apsupusius vyrus prasibrovė Genys. – Manęs reikia?

- Aha, bus ir tau darbelio. Bet viskas po to, o dabar sėdam, ar ką? Kur mano šaukštas?

Vienas iš vaikinukų, kurie košę virė, šoktelėjo palapinėn ir atnešė mano mėgstamą kelioninį gilų šaukštą. Netgi pusiau samtį. Varinį! Čia gi kaip? Kiekvienas šaukštu rūpinasi pats. Semia iš bendro katilo sklidiną „šaukštą-samtį“ ir iš jo valgo. Dar duona prisikanda, jei tokios yra. Daugumas, kaip kokį šventą atributą tokį šaukštą šalia peilio prie diržo nešioja, bet metalinius mažai kas turi. Beveik niekas neturi – pas didesnę daugumą mediniai tokie samtukai, vienok.

Stengdamasis užgriebti ir kokį mėsos gabalėlį, oriai semtelėjau košės, prinešiau šaukštą prie lūpų, papūčiau, pauosčiau...

- Ble, karšta, kad ją kur, - paragavau iš šoniuko. - Va, - pasisukęs į berniūkštį, kuris katilą prižiūrėjo, parodžiau pakeltą nykštį: - Puikumėlis!

Na taip, čia mano privilegija - pirmam iš katilo semti!

Tarsi atsibudę, vyrai sušurmuliavo. Aplinkui susirinkusieji kažkiek išretėjo, bet kaip mačiau, niekas toli nenupėdino, dauguma prie artimesnių laužų įsitaisė. Pramogų maža, o čia, štai, bręsta kažkas.

Įsitaisiau ant savo „mylimo“ kelmuko, pasimėgaudamas košę ragavau. Beje, jau kaip ir mano suklegėję senieji bendražygiai...

Žodžiu, nekreipdami dėmesio į tiesos ieškotojus, ramiausiai pietauti susėdome.

Bevalgydami, štai ir sulaukėme niūriais veidais atsivelkančių „mužikų“. Tik jie iš kitos pusės, nuošaliau nuo vystuliečių sustigo, Vaiviui mostelėjus, susėdo.

Na, palaukite brolyčiai, papietausim, ir bus jums šokiai su kardais, tamtamais ir skudučiais visokiais.

Tarsi atsiliepdamas į mano mintis, semdamas gal jau trečią porciją, Girius paklausė:

- Ką sumąstei, vade?

- Tuoj sužinosi, - vyptelėjau aplaižydamas šaukštą. Vėliau išsivalysiu-išsiplausiu. Nors daug kas dėl to nė kiek „nesiparina“ – kiša už diržo ir tiek žinių. Na, nebent dar į alkūnę pavalo. Vis tiek jie (medinukai) greit sulūžta, tad šaukštadrožių meistrų čia netrūksta. – Na, ką, vyrai, baigiam košę už žando kišt. Kur ten tie visi nevidonai? A? Mostelk, Vaivi, kad prieitų. Kur ten tas vertėjas.

 

5.

 

Ir vėl vyrai sušurmuliavo, arčiau patraukė. „Delegacija“ priėjo arčiau, sustojo mindžikuodami, rūškanais veidais, surauktomis kaktomis.

Blem, nervina mane tos barzdos. Ne tik labai jau sendina jaunus vyrus, bet ir dalį mimikos, dalį emocijų, maskuoja. Nors šiaip, visi atrodo ryžtingai nusiteikę. Netgi piktokai irzlūs.

Na, o mes, vadai, likome sėdėti, kaip sėdėję, tik, kad dauguma sužiuro į mane.

A-ha... Ką gi...

Nužvelgiau susirinkusiuosius. Įkvėpiau ir tingiai kilstelėjau ranką su ištiestu delnu.

Šurmulys aprimo, apslopo.

Blem, saulė pasislinko, nelabai malonu, kai kažkaip taip kampu jos spinduliai per dešinę akį „traukia“. Bet tiek jau tos.

- Tam, kad tapti mūsų kariu, išties reikia pasitikėjimo. Abipusio, - pradėjau aš. – O kaip gi kitaip? Taigi, pirma, - iškėliau nykštį: - Jūs nemokat kalbos...

- Jau mokėti, - subambėjo Gob-Ajus, o porelė jo sėbrų sulinksėjo, bet aš piktai mostelėjęs kita ranka nutraukiau jo bandymą įsiterpti ir tęsiau:

- Taigi, nemokat kalbos, nežinot visų sutartų signalų, ar ne Vaivi? (šis sulinksėjo – aišku, negi beveik svetimiems visas mūsų gudrybes išduosi) Įžadų savo vadui, - vėl kinktelėjau Vaiviui, - o tuo pačiu ir kitiems vadams, venedams, nedavėt. Ar ne? Išvertei?

Aplinkiniai vyrai linkčiojo, vadų veiduose švietė smalsumas.

- Tai galim įžadus duot, gi į vieną žygį traukiam. Ar mes belaisviai? Tada kodėl nesurišti, kodėl ginklų neatimat?- išvertė vertėjas Gob-Ajaus žodžius, kuriam pritariamai sulinkčiojo jo palydovai.

- Atsakysiu taip: jūs ne belaisviai. Kol nėra įžadų, galite traukti į visas keturias puses, - plačiai mostelėjau ranka. – Keliaukit sveiki ir drūti. Bet tada ir mano, ir venedų žodžio, duoto jūsų genties vadui Dau-Avanui ir seniui Karvui, nebeliks. Taigi? Štai taip. Na, o tam, kad priimtume įžadus, jūsų įžadus, už jus turi kas nors laiduoti. Pasakyti, kad vyrai esat, kuriais pasitikėti galima, jog kovoje į jus nugarą, kurią pridengsite nežiūrėdami savo gyvasties, atsukti gali.

Pauzė. Skambūs žodžiai, bet patvirtinti reikale, dar šiais laikais turi prasmę. Jau pripratau prie to. Prie to, kad mano laike – skambūs žodžiai - tik farsas, priedanga ir širma ramiai tvarkytis piktiems reikalams, žmonių smegenis zombinti, o čia – vis tik rimtas reikalas. Už kiekvieną skambų žodį gali tekti krauju pasirašyti.

Paniuro vyrai. Puikiai suprato, kad niekas iš čia esančių už juos nelaiduos. Dvibrzdžio vidurinysis ir jaunesnysis, net kojom sutrypė. Mačiau, kaip kumščiai iki krumplių pabalimo susispaudė.

Ką gi, pataisysim šią padėtį.

- Ir štai ką aš pasakysiu. Jūs esat trys broliai, jūsų septintuko stuburas. Bus pasitikėjimas jumis, bus pasitikėjimas visais. Ar taip kalbu, vyrai? – klausiamai pervedžiau akimis vadus ir kitus vyrus už jų nugarų.

- Taip, tai taip, - linktelėjo Girius, Genys savo papratimu juokingai galva sulingavo – na tikras drožtas Genys (net lūpų kampučiais šyptelėjau).

Vėl kilstelėjau ranką tildydamas šurmulį.

- Mes čia stovėsime dar tris dienas, bet mums reikia žvalgų keliui surasti. Ir su jumis eis jie, - bedžiau pirštu į tuos peštukus, kuriuos pasikvietė Vaivis. – Po du. Vienas brolis ir vienas Raisto vyras. Kas su kuo, trauksit burtus. Trumpas šiaudas su trumpu. Tyliai, vyrai (paraminau Raisto vyrų purkštavimą). Eisit trimis kryptimis ir kelią žvalgysit, - tarsi pyragą pjaustydamas mostelėjau ranka tris kartus nurodydamas kryptį (cha, gal taip ir gimsta pasakos – „išjojo trys broliai, kur strėlė nuskriejo“?). Dvi dienas į vieną pusę viską išžvalgyti reiks, kur mūsų kariauna gali praeiti, ir diena bei naktis atgal. Štai, sugrįšit, ir jei Raisto vyrai pasakys, kad kieti vyrai esat, tai ir priimsim įžadus ir juos žilagalvis Būrius dievų vardu patvirtins. Ir tebūnie tada Velnias jūsų teisėju. Netgi dar daugiau – tapsite nepilna dešimtine. Štai taip. Arba telieka viskas taip kaip buvo. Ir tegu kovos kraujas jus broliauja.

Pasigirdo niurnėjimai...

Aha, o nėr ko čia peštis. Vienu šūviu du zuikiai, taip sakant.

- Na, kas paduosit šiaudus ar šakeles burtams? – neleidau per daug įsisiūbuoti... – Vaivi, priimk burtus, te dievai sprendžia kam su kuo eiti.

O štai ir atrakcija...

Susišaudymas niūriais žvilgsniais...

Matyt ir su keiksnojimas mintyse, ir mano adresu - taip pat... Bet tebūnie, ištversiu jau kaip nors tuos keksnojimus. Ne pirmi – ne paskutiniai, cha!

Tiek Raisto vyrams, tiek vystuliečiams vyriškas pasipūtimas neleido visus nafig pasiųsti. Na ir gerai.

O aš sėdėjau ir mintyse šypsodamasis žiūrėjau kaip Vaivis šakeles traukti duoda...

Atrodo tokia smulkmena, o įspūdis, lyg hipodrome aistros virtų. Na, tiesą pasakius, hipodrome aš nesu buvęs, tik iš kokių tai filmiūkščių spręst apie jį galiu, bet štai su sirgaliais ir pokerio ar biliardo partijos lošėjais, tai panašumas begalinis. Ir dar viskas iškilmingai apstatyta. Moka čia žmonės tokį niekalą į pompastišką ceremoniją paversti. Kita vertus – bet koks burtas – čia dvasių arba dievų (Tėvų) valia. Netgi toks burtas – su trumpu – ilgu šiaudu...

- Tu tikras, kad taip bus gerai? – sušnabždėjo Girius.

- Tikrų tikriausias, - linktelėjau atsakydamas tokiu pačiu šnabždesiu.

- Ten jie vieni bus, vienas kitam galą padarys, - nepatikliai sulingavo galva Girius.

- Tokia bus dievų valia, o štai, jeigu grįš ir dar bent jau bendrą kalbą suradę, tai turėsim stiprią dešimtinę. Susicementavusią...

- Kokią?

- Bendri vargai net priešus vienija, - palingavau galva. Jo... jau tiek metų, o vis dar mano slengas pats kaip iš kokios tabokerkos šokinėja...

- Aaaa... – pritariamai linktelėjo Girius. – Khmmm... – palingavo galva.

O tuo tarpu ir burtai baigėsi.

- Štai poros... – Vaivis pagaliau mostelėjo ranka į jau poromis sustatytus vyrus.

Na, tiesiog vaikų darželis, žiūrint į juos. Niūrūs vyrai, dantys kietai sučiaupti, akyse blyksniai. Panašu, kad nė vienas savo pora nepatenkinti. Rodos tuoj vienas kitam liežuvį iškis  ir „be-be-be“ pasakys. Gerai, kad nors snarglių šluostyti nereikia.

Taai-p. Bus dabar vyrams apie ką plepėti. Bent jau iki vakaro, tai tikrai įspūdžiais dalinsis, o tai ir ilgiau, kol pasakos tiems, kas šio „cirko“ nematė.

Taigi,ir nurodymai, priesakai: „nesikeikti“, „neburnoti“, „į burną apmyžto piršto nekišti“, „mamą-tėvą mylėti“... Juokauju, žinoma. Aš apie nurodymų žvalgybai davimą: kokia kryptimi keliauti, į ką dėmesį atkreipti, kad į riaušes nelysti, į vaidus nesikišti, na, jei pasitaikys draugingų gyvenviečių, pabandyti kontaktus užmegzti... Genio vyrams jau senai tokių dalykų aiškinti nereikia...

Beje, o kur Genys? Reikės jam patylomis pašnibždėti, kad per pusdienio atotrūkį savo vyrukus paskui tas poreles paleistų – vis tik nėra ko jau taip viską palikti likimo valiai...

 

6.

 

„Netepsi, nevažiuosi“, kaip sakydavo mano senelis, kai jo kas paprašydavo „kolchozo“ traktoriumi apeiti kokius tai laukus. Tik tiek, kad tie „tepalai“ jį po kurio laiko ir „sudegino“. Nepadėjo nei barniai, nei „arielkos“ slėpimai... Bet anų laikų mintis – nuostabi. Tinka ir šiam laikmečiui. Štai, asmeniškai, su nedidele palyda apjojau ežerą, aplankiau didžiausią gyvenvietę, kuri, kaip ir spėjom, buvo šių vietovių centras. Įbrukau dovanėles tenykščiam vadukų vadukui (ne kaži kas: keli kailiai, medaus puodynė ir plieninis Giriaus kaldintas peilis su labai vykusia elnio rago rankena) ir visi vieni kitais likome patenkinti. Netgi apie vedlius (už atskiras “dovanas“) pažadėjo pagalvoti...

Ir vis tik, tai pakankamai lėti laikai. Skuba tik kai tikrai reikia skubėti, tad po dienos ir atsakomojo vizito sulaukėm.  Bet irgi su dovanom – atsidovanojimu: trys didelės pintinės šviežios žuvies ir avinas. Ir pažadas rytojui dar žuvies atvežti, bet jau mainams. Ir vietinis alus. Na, kaipgi be jo? Juolab, mūsų pačių atsargos tai baigėsi! Ne kaži kas, bet malonu.

Štai taip, nelauktai, bet visai numanomai – pasilikome dar dienai ir užtrukome dar dviem ilgiau.

Bet kur kas labiau neramino, jog porelė žvalgų negrįžo. Dvi poros grįžo vienas kito nepaskerdę, o trečioji vis dar negrįžo. Ir paskui juos siųstas Genio pėdsekys nepasirodė. Genys iš nekantrumo net trypčiojo, pats „rovėsi“ jų pėdsakai pasileisti. Vos apraminti pavyko.

Bet štai, galų gale, pasirodė ir jie. Ir visi trys kartu. Ir iš visų trijų tik Genio žvalgas – Ilganis - sveikas ir drūtas, ant vieno arklio susodinęs Gob-Ajų perverta strėle ranka ir Raisto vyrą su suplėšyta ir vis dar kraujuojančia šlaunimi...

Kitaip tariant, sėdėjome mes su tuo Kapinio ežerų vadu Gubu (jie patys save Mogylais vadino) ir jo palydovais, alų siurbčiojome ir vangias derybas vedėme (vyliausi, kad joms pavykus, čia ateities kelionėms bus puiki tarpinė stotelė), kai stovykla staiga sušurmuliavo: vyrai stojosi, kleketavimai ir įprasti stovyklos garsai nurimo. Tarsi prasiskyrusiu taku link mūsų artėjo Ilganis, vedinas už pavadžio savo arklioku, ant kurio suvirtę, beveik be sąmonės, o gal ir iš tiesų be sąmonės, kažkokiu stebuklu dar vis laikėsi tiedu purvini ir sudriskę žvalgai.

Net ir mes, sėdėję prie laužo -  atsistojom-pašokom.

- Štai, parvedžiau, - beveik sustingusioje tyloje ištarė Ilganis. Piktai kinktelėjo link dviejų „kelmų“ ant arklio nugaros sugriuvusių vyrų: – Abu sužeisti. Galvojau jau galą gaus. Reikia senio Būriaus.

- Tfu, bled, - nusikeikiau. - Nuimkit juos kas nors nuo arklio! Bled, ne kaip rąstus, po velnių! Neškit prie senio Būriaus laužo! Kur Genys, po velnių, bled?! Suraskit kas Genį! O tu, sėsk, gerk, - ištiesiau Ilganiui savo puodelį brudno vietinio alaus. - Pasakok. Ir pripilkit jam dar... – pridūriau pamatęs kaip Ilganis vienu mauku ištuštino gana nemenką puodelį ir jį ištiesė man atgalios.

Mostelėjau ranka, kad tą medinį  puodelį pasiliktų sau, ir laukdamas Genio pasirodymo ir pasakojimo, atsisėdau.

Svečiai irgi nutilo, susižvalgė, bet subinių nepakėlė. Smalsučiai bled, ir neišvysi gi! Įsižeis.  Tai po to krapštyk makaulę, kaip čia toliau elgtis. Tik kaži kiek jie supras? Per dvigubą vertėją gi kalbam.

A, bala nematė...

Genys išdygo kaip vaiduoklis. Blykst ir atsirado – net nepastebėjau iš kur jis išdygo. Įsitaisė tarp Apuoko ir Giriaus.

Šalimais sėdintis Vaivis niūriai akimis lydėjo vyrus, kurie jau nešė sužeistuosius link Būriaus laužo.

- O dabar pasakok, - kinktelėjau Ilgainiui, kuris apsiramino tik ties trečiu puodeliu ir jau taip aršiai to gėralo į skrandį nebesipylė. Tik akimis nulydėjo savo arklį, kurį bernai nuvedė link Genio šimtinės laužo (jo šimtinė sąlygina: – nebuvo ten šimto žmonių - būrys, ne daugiau, bet vis tiek visi vadino šimtine)

- Khmmm... žodžiu... nusekiau aš tų dviejų pėdsakais...

 

7.

 

Gob-Ajus

„- Tai galim įžadus duot, gi į vieną žygį traukiam, ar mes belaisviai, tada kodėl nesurišti, kodėl ginklų neatimat?- išvertė vertėjas Gob-Ajaus žodžius, kuriam pritariamai sulinkčiojo jo palydovai...“

 

tęsinys planuojamas 2024-02-07

 


 

2025-01-24

Gintaro kelias - 4. Tarp Vyslos ir Oderio, 2-3 skirsniai, 2025-01-24

 


...Nešeimininkaut jiems šiose žemėse. 

(praeitą penktadienį skelbtas "TarpVislos ir Oderio" 1 skirsnis

šiek tiek pataisytas ir papildytas)

2.

Ir vėl sėdėjau, kaip koks valdovas. Tik karūnos trūksta. Vėl koks tai paskubomis suręstas kreivokas aukštas sostelis nuklotas kailiais, ant kauburio. Taip, kad sėdėčiau tarsi ant kokio „žigono“ kapoto ir galėčiau į kokį tai „frajerį“ sarkastiškai spoksoti, padėties šeimininką vaidinti. Psichologinis spaudimas, taip sakant. O kaip kitaip „pacanus“ tramdyti? Nuo pat pradžių reikia jiems jų vietą parodyti. Taigi, tai neįprastai nepaprasta nepagarba, bet būtina. O ko man juos gerbti? Na ir saviškiams save tvirtu vadovu parodyti. Ypač naujokams...

Pasitikau tą dvibarzdį vystuliečių vadą atsainia poza įsitaisęs, rankas ant krūtinės sukryžiavęs.

Ir vis tik jis mane nustebino. Arba labai kietu biču jautėsi, arba bukas kaip „pyzdukas“.

Aukštas vyras. Ne taip jau aš stipriai virš jo ant to savo sosto ir pakilęs buvau. Gal tik per galvą. Ar per pusgalvį.

Taigi, atsistojo priešais, tarsi mane pamėgdžiodamas susinėrė rankas ant krūtinės, vos ne po savo dvileke barzda pasikišo, ir įbedė akis į manąsias. Vešlūs, tamsūs antakiai, akys neaiškios spalvos – kiek tai žalsvai parudavusios. Suraukti antakiai ir plona ilga nosis.

Aha, dėbsok, kiek nori, aš tai sėdžiu, o kojose juk tiesos nėra? A-ne?

Nežinau kiek ta žvilgsnių dvikova truko. Jo palydovai net muistytis pradėjo. Mindžikuoti. Nors ir šalimais stovintis oksavas vertėjas jau pradėjo nerimti. Na ir maniškė sargyba irgi gi ne mediniai. Net Sprigtas koją nuo kojos permynė.

Ir žinot kokie pirmieji žodžiai buvo? Aha...

- Ko jums čia reikia? – galų gale kaip tai kryptelėjęs ir kiektai, matyt tik dėl susikaupusios akių drėgmės sumirkčiojęs, dvibarzdis pasuko žvilgsnį – dabar jau žiūrėjo kažkur tolyn, man pro ausį.

Stiprus vyras. Ko gero iš ties „kietakiaušis“.

Ir balsas tvirtas: toks stiprus bosas, charizmatiškas. Tarsi iš krūtinės eitų. Kokiam tai chore pasisekimo sulauktų.

Kaip priimta, net nemėgino prisistatyti. O tiesiai šviesiai ir kakton „ko jums čia reikia?“.

Pagarba, vadukui.

Ir kurgi tos poetinės kalbos iš sagų ir baladžių? "Ale sveikinu konunge pasirodžius, bet ar nesusimylėtum dingti iš čia, o tai suteikdami malonę tavo subinę išspardysim"... Ar kažkaip taip ir panašiai. Kur tau?! Tiesiai šviesiai – „ko čia atsivilkot, krantus papainiojot?“..

- Visus jus išžudyti, - atsakiau ramiai, be jokios intonacijos. – Kad daugiau nepersekiotumėt keliaujančių venedų ir jų draugų. Kad iš venedų bičiulių ganyklų neatiminėtumėt. Toks atsakymas tau tinka?

Vertėjas vos nesugadino viso „kaifo“ – jo balsas suvirpėjo, akys net ant kaktos išlipo, vos ne žingsnį atgal žengė, bet išvertė. Na ir maniškė ginkluota sargyba vos garsiai nesukrizeno. Patiko jiems mano žodžiai.

Užtat dvibarzdžio sargyba tarpusavyje susižvalgė išpūstomis akimis.

- Khmmm... – atsikrenkštė dvibarzdis. Atrodė, kad jau tuoj kaip spjaus, visi kupranugariai užsipavydės, bet nespjovė. Vietoje to ištarė: - To nebus. Mes kausimės iki paskutinio vyro. Iki paskutinės moters, iki paskutinio vaiko.

O gaila, kad nespjovė. Paprastesnė būtų kalba. Laiko negaištume. Tad jungiam planą „B“. O taip, turėjau ir planą „A“, ir planą „C“ ir dar kokį tai „D“ iš užančio sužvejočiau. Ne tokiose „strelkėse“ teko pabuvoti. Ir pacanai, ir gorilos gal dar net kietesni, ir „vamzdžiais“ ginkluoti, tai ne šis... dvibarzdis...

- O kas kalba apie kautynes? – išsišiepiau. – Mums grobio nereikia. Supleškinsim visus gyvus toje pačioje jūsų irštvoje, - linktelėjau link medinės, man nedarančios jokio įspūdžio tvirtovės, o po to linktelėjau link kelių laužų. – Va, dervą, degutą vyrai jau kaitina.

Derva, degutas ir smala, čia dažnai vadinama žodžiu „sakais“ arba „medžio sula“, nes pats žodis „medis“ dažnai „druva“ vadinamas, kai kalbama apie lapuočius. Gal iš jo vėliau ir kilo tokie slaviški žodžiai, kaip „drova“ arba „derevo“. Na, o pats „miškas“ – „medeinas“. Buvo laikas, kai painiodavausi tarp tų sąvokų.

Na ir nors degutas brangus, ne taip jau lengvai išgaunamas, bet mes galime sau tai leisti. Patys suprantat kodėl.

Dvibarzdis net seilę nurijo, matyt per barzdą nematomas „Adomo obuolys“ aukštyn – žemyn suvaikščiojo. Veidas į buroką pavirto.

- Tai ko nedeginat? – bumbtelėjo. Turėjau pajusti pašaipą?

Gūžtelėjau pečiais ir nuleidau rankas ant kelių:

- Venedai gali būti ir atlaidūs. Nori išgirsti, kada būnam atlaidūs?

- Ne... – lėtai papurtė galvą dvibarzdis. Jei būtų galėjęs, tai savo žvilgsniu būtų mane sutraiškęs.

O! Pyzdec be triusikaičių!

Nustebęs net antakius kilstelėjau, o jis, piktai kandžiodamas žodžius tęsė:

- Stojam į dvikovą, kaunamės kaip vyrai, ir tegu dievai nusprendžia...

- Eik šikt, - išsprūdo man. Piktai iššiepiau savo nasrus. Blem, bled, tūpas šiknius! Užkniso, debilas. – Mano dievai jau viską nusprendė, - kilstelėjau ranką su dviem pirštais viršun. Gal tai iš šono ir atrodė kaip kokia priesaika, bet iš tiesų tai buvo sutartas plano „B“ ženklas.

Šalimais, gal per žingsnį stovintis sprigtas, o paskui jį ir dar porelė vyrų sustukseno ietigalių kotais į skydo kraštus...

Kiek toliau, už mano nugaros, Sėrius ir porelė, nelabai matomų šaulių, pasiruošdami įtempė lankus...

Dvibarzdžio vyrai pradėjo sukiotis, kilstelėjo ietis...

O aš sausom seilėm spjoviau dvibarzdžiui veidan...

Na taip. Spjoviau be skreplių, be atsikrenkštimo, be jokio gilaus įkvėpio... Tai tam, kad jo palyda nematytų, kas įvyko. Na ir kiektai už manęs stovintiems maniškiams nėra ko to matyti. Tiesą pasakius, tam maniškiai ietimis į skydus subilsnojo – kad dvibarzdžio sargybos dėmesį į save patraukti...

Kodėl taip pasielgiau?

Tuoj suprasit...

Na, nėra vyro, kuris į tokį spjūvį veidan nesureaguotų. Tiek šiame laikmetyje, tiek manajame, ir tarpe tarp jų! Tik nususę žemės kirminai nuleisti tokį akibrokštą gali... Bet tik jau ne tie, kurie save laiko „didžiaisiais vadais“...

Tame ir buvo mano paskaičiavimas: – akivaizdu, kad su šiuo vadu nesusišnekėsim, tad vystuliečiams reikia naujo vado! Su kuriuo susikalbėti galima, o tai visai nesinori kelis šimtus žmonių išpjauti ir sudeginti vien tik tam, kad ir visiems toli aplinkui auksinėm raidėm ant kaktos būtų užrašyta „venedai šūdo nemala“.

O tai kaipgi kitaip? Vaikai užauga ir kerštauti pradeda. O man to reikia?

Tad dėl to man ir reikėjo, kad nei iš šio, nei iš to dvibarzdis mane pultų pirmas ir provokacija pavyko...

...dvibarzdis tik akis išpūtė, išsižiojo kriokime ir tiesiog instinktyviai truktelėjo ilgąjį durklą iš makštų...

Dim... zmim... tarkštelėjo templės, prazvimbė dvi strėlės...

...ir dusliai smigo dvibarzdžio krūtinėn...

Dzvimm... trečioji tiesiai į kaklą...

Dvibarzdis net atšlijo, sugargaliavo, paleido iš rankų savo tą trikampį, kaip kokia tai iltis durklą, ir susičiupęs už kaklo kluptelėjo...

...krito konvulsijose ir po kelių pasispardymų sustingo plačiai atmerktomis stiklinėmis akimis žiūrėdamas į dangų...

Vėl dzingtelėjo templė ir... krito vienas iš palydovų. Kairys nuo mano rankos žiūrint...

Jis pakėlė ietį ir užsimojo, todėl ir krito...

- Raaa-miai! – pakėlęs ranką sumaurojau ir atsistojau. – Nuleist ginklus! – šūksnis buvo skirtas sutrikusiam antrajam palydovui (na ir maniškiams, žinoma). Ir jis sustigo.

Protingas vaikis. Vyrukas, tai yra. Nors per tą barzdą, fig jį žino, kokio jis amžiaus.

O aš pašokau nuo savo „sosto“ ir tarsi koks iš žiemos miego pabudintas lokys užriaumojau (vertėjas vos spėjo versti):

- Matei?! Tavo vadas užsimojo į mane, beginklį, per Šventas derybas! Dievai mato!

- Aaaa... – pasimetęs vyras susigūžė, ietis nusileido, skydas vos tik, kad iš rankų neiškrito, o aš sau toliau riaumojau: - Štai! – bakstelėjau pirštu į tvirtovę, kur ant sienų buvo sukilę visi kas tik tilpo ir stebėjo derybas, kur koks akylas tikrai turėjo matyti savo vado išsišokimą ir ginklo ištraukimą. Saulėje gi geležtė blykstelėjo. – Štai! Keliauji į savo skylę ir visiems papasakoji, kaip gėdingai žuvo jūsų klastingas vadas! Papasakoji, kad jis net neišklausė pasiūlymų, kad vystuliečiai liktų sau sveiki ir gyvi! Gyvus į pakasynų laužą norėjo įstumti! Ir į mane, Saulių, venedų vadą, durklu užsimojo! Ir todėl galą gavo! Supratai?! (kaži ką jis ten suprato? Tik, kad galvą kinkavo. Neapsimyžo ir gerai) Tai klausyk atidžiai: - perėjau į tokį savotišką šnypštimą (o-ch, ir sunki ta artisto dalia!). - Iki saulė pasieks štai tų medžių viršūnes, jūs turite išsirinkti naują vadą, - parodžiau į miškelį už jau tik rūkstančios gyvenvietės (vertėjas vertė, o vyrukas galvą kinkavo), - ir jei nenorite, kad jus supleškintume gyvus (nė vienas nepaspruks) ir neorite, kad į miškus ir laukus pasislėpusius pradėtume medžioti, kad jūsų gentį išnaikintume iki pat šaknų, atsiunčiate čionai šito niekalo (pirštu parodžiau į jau dvasną išleidusį dvibarzdį) tris vyriausius sūnus (oksavai pasakojo, kad jis turi keturis, bet jaunėlis dar visai mižnius) su pilna ginkluote. Aišku? Ir dar keturis ginkluotus vyrus. Aišku? Su atsargomis dešimčiai dienų ir arkliais. Aišku? Jie keliaus su mumis į tolimą žygį. Grobį dalinsis kaip visi (na taip, negi potencialius kerštautojus paliksiu be priežiūros? O, kad leisiu  sugrįžti – nutylėjau. Jie gi įkaitai, pažiūrėsim, kaip elgsis), taip pat septynias dailias mergas ištekinimui už mūsų vyrų (na taip, mano vyrams mergų trūksta – kaip nekeista, sustabarėję miškų gyventojai su savo vedybiniais ritualais neskuba mums mergų siūlyti, nors pas mane persikėlus nemenkam vyrų skaičiui, jų stygius jau turėjo kai kur ir pasijusti). Su manta, papuošalais ir gyvuliais, kaip pridera nuotakoms! Aišku? Oksavai savo ganyklas atsiima. Aišku? Tai ką mes ietimi ir kalaviju jau pasiėmėm, tai jau mūsų. Aišku? Puiku. O dabar keliauk. Ir atsimink – žinios laukiam iki saulė pasieks štai tas viršūnes, - dar kartą bakstelėjau pirštu link miškelio, - daugiau perspėjimų nebus. Čia vienintelis...

Mostelėjau ranka ir link tvirtovės nuskriejo liepsnojanti strėlė. Net savotiškai suūžė...

Aišku, kad nenuskrido iki pat tvirtovės, juk mes per kokius tris vidutinius šūvius atstumas, o juolab, kad ji deganti – šūvio atstumas keliskart mažesnis.

- Dink iš akių. Ir laukiu žinios, - įsakmiai mostelėjau ranka.

Vystuliečių karį kaip vėjas nupūtė... Ne, paknopstom nebėgo. Bet spėriai nuėjo. Kelis kartus, tarsi laukdamas strėlės į nugarą galvą atgręžė, bet strėlės jo nesivijo... Tik žemė subildėjo – Surkaus raiteliai leliakuodami ir baubdami, mojuodami ietimis per laukymę priešais pilį pralėkė.

Puikumėlis.

Vertėjas nuo įtampos, net sukniubo. Taip ir kluptelėjo ant žolės ten, kur stovėjo ir išplėtęs akis žiūrėjo nežinia kur. Dairėsi kaip kiškis sakalą pajutęs.

Na ir aš pats, stengdamas adrenalino pliūpsnį paslėpti, viena ranka stipriai atsirėmiau į „sostą“. Giliai įkvėpiau, užmerkiau akis ir lėtai iškvėpiau... Ir krūptelėjau...

- Manai, kad pasiduos? – tai Girius uždėjo savo sunkią, kaip kūjis leteną man ant peties.

Ir kada jis spėjo prieiti?

- Manau, kad taip, - linktelėjau pasisukęs.

- O jei ne?

- Deginsim, - tvirtai atsakiau.

- Aš nežinočiau ką vietoje jų daryčiau, - palingavo galvą Girius.

- Jei matysim, kas skubiai semia vandenį ir lieja sienas ir stogus – reiškia, jog nepasiduos, - išsikrapščiau žiūronus. – To kuris yra tvirtovėje, jiems neužteks, tad turės semti iš griovio.

- Vis tiek nepadės, - išgirdau sakant Sprigtą. – Prieš daug metų, Ilyrijoje, katanius taip parklupdėm... ėėėė... parklupdė. Nuo deguto ugnies siautulio net akmeninės sienos trupėjo...

- Mhmmm... – pritariamai sulingavau.

- Ten gyvena akmeniniuose namuose? – kilstelėjo antakius Girius. Pamačiau prieinant ir Sėrių su lanku rankoje ir Apuoką. Jie irgi smalsiai sukluso.

- Pamatysi, brol, - paplekšnojau Giriui per keliasluoknį odinį šarvą ir dar dengtą kailiu petį. – Perlipsim kitus kalnus, kurie už bohų, ir pats pamatysi.

- Akmeninės sienos, - palingavo galvą Apuokas. Sumirksėjo savo plačiomis akimis. Net ilgos blakstienos, kurių galėtų užsipavydėti kokia tai mano anų laikų pakelės šliurė, sulingavo. – Ir kaip ten žmonės tarp akmenų krūvos gali gyventi? Jokios pagalbos iš dvasių nesulauks...

- Aha, ogi pats matei, kad kai kurie ir olose gyvena, - įsikišo Sėrius.

- Ėėėė, ten, - atsainiai numojo Apuokas. – Gi ten laukiniai. Žvėrys.

Šyptelėjau, vos nenusijuokiau. Įtampa matyt atlėgo. Paskui mane sukrizeno ir Sprigtas... ir kiti išsišiepė.

- Ė, vyrai, - numojau ranka, - gertuvę kas turit? Gerklė perdžiūvo...

Aha, iš ties jutau, jog „šachta“ kaip Sachara, tuoj į smėlį pavirs, seilių burnoj visai neliko. O savąją gertuvę pamiršau stovykloje. Ne tas galvoje buvo...

 

3.

 

Ne, niekas vandens iš griovio nesėmė. Nuo kuorų stebėtojai kaip vėjo nupūsti dingo. Genio žvalgai pranešė, kad net iš už rąstinių sienų triukšmas ataidi... Kažkoks baltas dūmelis pakilo. Panašu, kad burtus meta ar tai kažkokio naujo vado rinkimų apeigos?

O laikas bėgo nenumaldomai. Bet spėjome ir užkąsti, ir papliurpti. Diena į antrą pusę žiūrėti pradėjo.

Surkus atvilko prie arklio virve pririštus kokius tai du žmogėnus. Na, ne tai, kad atvilko, bet šiems teko tankiai kojas dėlioti, kad nepargriūtų. Šiedu per sienas bandė perlipti, bet žvalgai juos pastebėjo, pačiupo ir štai, pririšti prie balnų, klupinėdami, tekinom ir atlapnojo. Vienas pagyvenęs vyrukas, o kitas toks, kur jau ūsai kalasi, ženytis gal ir gali, bet rimtu vyru dar nepavadinsi.

Vėl oksavus vertėjus ant kojų pastatėm. Oksavai mus iki čia atlydėjo – koks trisdešimt gerai ginkluotų karių: – negi nuošalyje sėdės, kai jų neprietėliams subines spardo? Kaipgi tame nesudalyvauti?

Na, susėdę prie laužo išklausėm belaisvių. Pagūžčiojom pečiais. Pasak jų, jie ne visai vystuliečiai, jie kiek aukščiau viršupyje gyvenantys nendrai ar nandrai. Panašu, kad vardas kilęs iš jų gyvenimo būdo: – gyvena namuose ant polių, nendrynuose ir meldynuose. Geri žvejai, bet ir žemę dirba, gyvulius laiko. Na ir apranga jų aiškiai kitokia: daugiau odos, o oda, tiksliau ploni odiniai vyturai net blizgėjo nuo kokių tai taukų. Dažnai, žodžiu, per drėgnas vietas vaikšto, tad ir apavas toks atitinkamai geras. Net įdomu pasidarė. Visai gal tokio ir norėčiau. Reikia atsiminti.

Trumpiau tariant, druskos ar ko tai tokio pritrūko, tai pas vystuliečius ir atsidangino.

Nendrai būgtai po vystuliečių ranka ėjo, kokie tai giminystės saitai juos rišo, bet, kaip supratau, kažkokios abipusės meilės ir pagarbos vieni kitiems nejautė. Praeitais ar tai užpraeitais metais vystuliečiai grūdų pritrūko, tai net pusę (galimai pasakoriai padaugino) derliaus likučių pavasariop jėga atėmė. Žadėjo grąžinti, bet, aišku, pažado vykdyti net neketino. Ir ne su jais vienais taip elgėsi, kaip paaiškėjo. Žodžiu, oksavai, matyt tik dėl atstumo ir, vis tik, skaitlingumo, dar nepajuto pilnos vystuliečių jėgos. Kol kas tik dėl ganyklų badėsi. Kaipo ir pasitvirtino jų žodžiai išsakyti, kai jie dar tada, kai pirmą kartą pas mus lankėsi – ieškojo stipresnio užtarėjo, kuris mažiau godus...

Žodžiu, oksavai patvirtino, kad tai iš ties nendrai. O šie, sąžiningai porino, kad visai nenorėjo sėdėti už storų sienų ir vienu likimu su vystuliečiais dalintis. Ką gi – suprantama. Tad ir pabandė pasprukti. Tik štai...

Numojau ranka ir vyrams pritarus nuėmėme jiems pančius. Prisakėme keliauti į oksavų stovyklą ir ten sėdėti. Kai viskas baigsis – galės keliauti į visas keturias pasaulio šalis.

Na, tad dar kuriam laikui prabėgus, bet saulei nurodytų medžių viršūnių dar nepasiekus, girgždėdami vartai atsilapojo...

Dėka bėglių, tai jau nebuvo naujiena. Jau daugmaž buvo aišku, kur link linksta vystuliečių smegenėlės, ir mes deguto jau senai nebekaitinom.

Sprigtas išdidžiai atsistojęs pūstelėjo ragu...

Šiurpus aidas nubėgo per lygumas, per gaisravietę, kuri jau beveik ir neberūko, nuaidėjo iki tvirtovės sienų ir aidu pažiro toliau. Eisena net suglumo, kilo trumpas sąmyšis (net šyptelėjau)...

Mano vyrai pašoko ant kojų, lankininkai išėjo į pirmas gretas, o raiteliai kiek toliau išsirikiavo, kad maža kas, įsibėgėjimui erdvės būtų. Na, o aš, nupėdinau link savo sosto, kur gulėjo strėlių pervertas barzdočius ir jo palydovas. Koja nuvijau išnaglėjusį varną ir atsisėdau. Bet dabar jau buvau ginkluotas. Taip kaip dera. Derybų gi nebus? Visi kozeriai jau išmesti ant stalo.

Už manęs vėl Sprigtas su keliais vyrukais sustingo.

Laukiam...

Net nežinau, kaip pavadinti tą būrelį išėjusį iš už vartų. Gal delegacija? Tarp jų buvo ginkluotų skydais ir ietimis, netgi kirviais vyrai, už jų veidus po keistai susuktomis skepetomis slepiančių moterų būrelis... dar kažkiek tai nenusakomų tvirtovės gyventojų...

Tik tiek, kad visi, va taip perėję lieptą-tiltelį ir sustingo. Ant tvirtovės sienų vėl pasirodė žmonės, daugiausia ginkluoti kariai. Bet jau neberėkaujančių, ietimis nemosikuojančių.

Nuo „delegacijos“ atsiskyrė senis, o greta jo, vos ne už parankės prilaikydamas augęs vyras. Vien iš eisenos matėsi, kad tai senis. Per ūsus ir barzdą net burnos nesimatė. Visda stebėjausi kaip tokie barzdonai sugeba valgyti? Šiaip tai matant, kaip jie valgo, ir taukais savo barzdą murzoja, trupinius krato, visada pasidygėdavau. Net žvilgsnį nusukdavau. Man, bent jau – šlykštokas vaizdelis. Apetito nekeliantis. Su tokiais pietaujant, jokių dietų laikytis nereikia.

Matomai koks žynys ar raganius. Balta tiesia lazda pasiramsčiuodamas kėblina. Beformė kepurė akis ir kaktą dengia. O kepurė ne paprasta – panašiai, kaip mano su svastikomis papuošta juostele, bet tik, kad labiau nudėvėta, beformė ir simboliai daug įmantresni.

Na, o vyras, tai kaip vyras. Ne toks aukštas kaip dvibarzdis, bet pečiai galingi. Ir žengia pasitempęs, lyg būtų tarnavęs kokio garbės kuopoj. Ir iš ginklų – vėlgi kalavijas (bronzinis?) ir durklas. Tik, kad apranga kuklesnė – šimtasiūlė metalinėm plokštelėm nenusagstyta, bet už tat, pečius gaubia dryžuotas, įmantriai suimtas, per krūtinę sege susegtas ir diržu perjuostas siaustas.

Naujasis vadas?

Na, taip, neapsirikau – naujasis vadas.

Priėjo šiedu ir sustingo. Senis atsikrenkštė.

Nutariau „pompos“ į medį nevaryti. Užteks šiai dienai. Nėr ko lazdą perlenkinėt.

- Pagarba žilai galvai, - linktelėjau. – Kas jūs?

Vyras dirstelėjo į senį. Matyt pirma „batianios“ į peklą lyst nenorėjo. Etikmat, taip sakant?

Senis vėl atsikrenkštė ir pasigirdo seniokiškai niūrus, bet tvirtas balsas:

- Aš senis Karvas, švento gojaus sergėtojas ir dievų (Tėvų) balso klausantis...

Keistai atrodo toks barzdyla – šneka, o burnos nesimato. Balsas iš po jos sklinda ir tik iš pasišiaušusių plaukų suvilnijimo galėjai spėti, kad jis vis tik žiopčioja.

- ...čia, vadas Dau-Avanas, - nutilo.

Na blem... kas per papročiai?!! Tempia gumą kaip velniai! Ne, kad tiesiai šviesiai pasakytų, pasiduodam. Jūsų viršus. Pasiimkit ką norit ir palikit mus ramybėj! Blem...

- ...? – kilstelėjau antakius.

Bet matyt ne vienas aš toks, tokiuose pamąstymuose – vis tik, tas, įvardintas Dau-Avanu, irgi ne per didžiausias ilgų kalbų mėgėjas. Permynė koją nuo kojos ir išpoškino:

- Ar tai, ką sakė Ramunatas, tiesa?

- Ramunatas, tai tas karys, kuris turėjo jums nunešti mano žodį? – kryptelėjau galvą.

- Taip, - linktelėjo naujasis vadas.

- Tiesa. Ir dar daugiau, - mintyse atsidusau. – Jei jūsų kariai žygyje gerai pasirodys, mes užmiršime visas skriaudas, pavadinsime jus bičiuliais ir visada galėsite pasikliauti venedų stipria ranka. Kelias į Vystulos žemupį jums bus atviras, pirkliai galės keliauti saugiai. Merginų šeimos galės jas lankyti, bendrose šventėse dalyvauti. Bent jau iki tol, kol jūsų piktos valios neįžvelgsim. Toks mano, venedų vado, Sau-Uliaus, dar vadinamo Ežeržmogiu, Užkerėto ežero ir Uždraustojo miško valdovo, žodis. Ir mano pažadą vykdys ir mano vyrai (aha, o apie moteris tai patylėsiu, cha!). Tai Būrius, - mostelėjau link savo žiniuonio, – mūsų žiniuonis ir dievų (Tevų) žodžio klausantis. Patvirtink.

- Tvirtinu kiekvieną vado Sauliaus žodį, - lazda į žemę stuktelėjo Būrius. – Dievai laimina jo žodį. – Stuktelėjo savo kreiva pilka lazda dar du kartus į žemę.

- Mūsų dievai (Tėvai) davė mums tokią pačią žinią, - senis sušnairavo į Dau-Avaną. – Tebūnie taip, - senis trinktelėjo lazdos galu tris kartus į žemę.

Aha, įdomiai čia. Čia, tipo kokstai parašas su antspaudu? Kažkaip anksčiau į panašius žynių trinktelėjimus nekreipiau dėmesio, nors tikrai jų būta. Kchmmm...

Pauzė...

Bet neilga.

- Ką ruošiatės daryti su... ėėė... – Dau-Avanas mostelėjo į negyvėlius.

- Nieko, - papurčiau galvą. - Mūsų protėvių sieloms nereikia dvasių tų, kurie pasalūniškai elgiasi šventų derybų metu. Darykit su jais ką norit. Pagal savo papročius.

Dau-Avanas linktelėjo ir dėbtelėjo į negyvėlius. Gal ir klystu, bet jo veidu tarsi nubėgo kokstai šešėlis. Norėčiau tikėti, kad tas užslėptos paniekos šešėlis skirtas barzdonui, kurio akių vos varnas neišlupo. Beje, jis niekur toli nenuskrido. Ir dar jam kompanija atsirado. Keletas kranklių jau suko ratus ir net kranktelėjo kelis kartus.

- Gerai, - linktelėjo senis.

- Tegu iki vakaro ateina jūsų kariai, kurie keliaus su mumis, ir nuotakos, kurios tekės už mūsų vyrų. Rytoj anksti ryte, mes iškeliaujam. Jūsų žmonės ir gyvuliai netrukdomi gali grįžti iš miškų ir slėptuvių. Niekas jų nelies. Belaisvius paleisime...

Aha! Oplia! Iš susižvalgymo supratau, kad apie belaisvius jie net nenutuokė? Blem, nepagalvojau. Nors kokie ten belaisviai? Vienuolika žmonių, iš kurių du seniai, dvi senės, ketvertas vaikų, kokstai vyrukas ir drūta moterėlė. Saugo juos tik du jaunučiai vyrukai, nesenai venedų priesaiką davę.

Žodžiu, bizūną pademonstravom, saldainiuką įteikėm, o dabar - mostelėjau ranka.

Sprigtas ženklą suprato teisingai ir vėl pūstelėjo savo bronzinį ragą-triūbą. Du kartus.

Lankininkai susimetė rankose laikytas strėles į dėtuves, pasigirdo komandos, ir suirusios bet nepakrikusios rikiuotės tvarkingai apsisuko ir patraukė link stovyklos. Įspūdingai atrodo, vienok.

Surkaus raiteliai apgręžė savo arklius...

Ne, na žinoma Genio žvalgai – stebėtojai liks. Kaip ir laikina stovykla turės sustiprintą apsaugą ir net slapukų slaptavietes...

O rytoj trisdešimt vyrų iškeliaus palydėti „nuotakas“ ir porelę karvių į Tauragarbį (jaučius ir porelę arklių imsim su savimi), perduoti, jog vis tik Aistapė ir Pelkus būtų budrūs pietryčių kryptimi – maža kas. Na, o oksavai irgi grįš. Tiesa, viena jų dešimtinė irgi nusprendė keliauti su mumis...

 

Asociatyvi foto. Nedidelės gyvenvietės rekonstrukcija. Punskas.

Tęsinys planuojamas2025-01-31